Ekseriyetle müslüman yatırımcıların “faizsiz kazanç“ elde edebileceği, gönül rahatlığıyla yatırım yapabilecekleri, katılım bankacılığı koşullarına uygun yatırım araçlarının sayısı son yıllarda artış göstermeye başladı. Ciddi bir yatırımcı potansiyeli olan Arap ülkeleri başta olmak üzere İslam devletlerinin finansal piyasalarda aktif olabilmeleri için çeşitli yatırım enstrümanlarının islam kuralları ile baştan düzenlenmesi ile oluşturulan İslami Endeks ve Yatırım Fonları, İslami Bonolar, İslami Bankacılık ve Faizsiz Krediler gibi faizsiz yatırım enstrümanları oldukça yetersiz durumda.

En son IMKB’nin İslam Devletleri ile görüşerek oluşturduğu Katılım Endeksi bu konuda ciddi bir adım niteliğinde olmuştu. Sonuçta bir yatırım enstrümanının sadece faizsiz kazanç getirebiliyor olması İslami açıdan yeterli sayılmıyor. Faizsiz olmasının yanı sıra faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti gibi İslama uygun olmayan gıdalar, turizm eğlence, basın, yayın, reklam, tütün içeren ürünler, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti yapmaması ve toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan ve bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’den az olmaması gibi Katılım Bankacılığı kriterlerini harfiyen sağlayan ve bunların haricinde denetim ve düzenlenmesinin müslüman bir ülke tarafından yapılmasının da Müslümanların gözü kapalı yatırım yapabilecekleri kadar güvenebilmeleri için büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Çeşitli muhafazakar kesim ve hatta diğer din mensuplarının da faizsiz kazanç getiren yatırım araçlarına yöneldiklerini en son Vatikan’dan gelen açıklamadan öğrenmiştik. Papa’nın da faizsiz olduğu için İslami yatırım araçlarını tercih ettiği belirtilerek, İslami Endeks, Fon ve Bonoları destekledikleri vurgulanmıştı.

Dünya piyasalarına baktığımızda ; Londra Borsası/FTSE; ABD Borası /Dow Jones ve S&P 50O gibi faizsiz kazanç sağlayabilen endekslerin dünyanın en büyük borsalarında işlem görüyorlar. ile bu alanda tüm yatırımları yapabilirsiniz. En son Almanya’da İslami Fon’un piyasalarda yerini alması ve Finansal Krizin ardından Borç Krizi ile boğuşan Yunanistan gibi ülkelerin krizi atlatabilmelerinin İslami Yatırım Enstrümanları, özellikle de İslami Bono (Sukuku) ve İslami Endekse yönelerek aşılabileceği yönündeki açıklamalar ile İslami Finans Araçlar bir kez daha gündeme geldi. islami hesapları ilede yatırımcılar sorunsuzca alım satım yapabiliyorlar.